Anal Fistül (Makatta Çatlak) Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anal Fistül (Makatta Çatlak) Belirtileri ve Tedavisi

Anal fistül, birçok kişi tarafınadn ilk zamanlarda farkına varılmasa bile çok yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biridir. Anal fistül, makat bölgeleri ile cilt arasındaki tünellerde meydana gelen bir rahatsızlık olduğu anlaşılmaktadır. Bu rahatsızlık tamamen iltihaplarla ilgili bir rahatsızlıktır ve bağırsak hastalığı olarak ele alınmaktadır. İnsanların birçoğunda meydana gelse bile bu kişiler doktora gitmekten çekinmektedir. Ancak belirtebiliriz ki bu iltihap hastalığının tedavi edilmemesi durumunda iltihabın yayılması durumunda çatlaklar büyür ve daha büyük sorunlar ortaya çıkar.

Anal Fistül rahatsızlıkları bazen ameliyatlardan sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu bölgelerde yapılan çeşitli bağırsak hastalıkları ameliyatları, kıl dönmesi ameliyatları ve buna benzer diğer birçok ameliyatta anal fistül oluşma ihtimali yüksektir. Bunların haricinde daha birçok etken anal fistül rahatsızlığına neden olmaktadır.


Anal Fistül Nedenler

  • Anal fistülün en büyük nedeni makat bölgesinde enfeksiyonların artmasıdır. Bu enfeksiyonlar kısa bir süre içerisinde iltihaplanmaya neden olur. İltihap arttıkça çatlaklar da büyüyeceği için kısa bir süre içerisine olumsuz etkilerini gösterecektir.
  • Dışkılama sırasında makatın tam açılamaması ya da kabız gibi durumların sürekli oluşması durumunda makatın zorlanması, anal fistül nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Anal Fistül nedenlerinden biri de anal ilişkidir. Kesinlikle tavsiye edilmeyen bu işlemde makat bölgesi zorlanacağı için ve çatlaklar oluşabileceği için kısa bir süre sonra anal fistül rahatsızlığı baş gösterebilir.

Anal Fistül En Çok Kimlerde Görülür?


Bu rahatsızlık en çok erkeklerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda biraz daha az görülen Anal fistül daha çok 35 ile 40 yaşları arasında ortaya. Olarak etkinliğini devam ettirmektedir. Çocuklarda da kadınlarda olduğu gibi son derece az görülür.


Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

  1. Anal fistül rahatsızlığının varlığını anlamak aslında oldukça basittir. Bunun için makatın bitiş noktasına elinizle dokunduğunuzda burada oluşan şişliği hissedebilirsiniz. Bu şişlik arttıkça ağrı da artacaktır.
  2. Bir diğer belirti ise iki bacak arasında cilt kısmında delinmeler olmasıdır bu delinmeler daha çok erkeklerde meydana gelir ve bu delinmelerden ara ara akıntılar meydana gelebilmektedir.
  3. Özellikle tuvalete çıkıldığında ciddi ağrılar anal fistül kaynaklı ağrılar olabilmektedir. Çünkü bu rahatsızlık da anal fistül belirtileri arasında yer almaktadır.
  4. Son olarak bu belirtilerle birlikte iç çamaşırda kan ya da akıntı gibi belirtiler de anal fistül kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu kanama bazen tuvaletteyken de görülebilmektedir.

Anal Fistül Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal fistül rahatsızlığı için öncelikle hastanın genel cerraha giderek muayene olması gerekmektedir. Muayene sırasında tam teşhis koyulabilmesi için ultrason ya da fistülografi gibi görüntüleme cihazları ile işlemler yapılabilmektedir. Muayene sonrasında teşhis çok rahat bir şekilde konulabilmektedir. Yapılacak fiziki muayene sonrasında eğer oluşan fistül basit bir fistül ise ameliyat yine gerekli olacaktır. Çünkü yapılmaz ise zamanla büyüyerek ciddileşebilir. Yapılacak cerrahi müdahalede fistülün yerine göre daha detaylı olma durumu söz konusudur.

Anal Fistül Yorumları

soru

Safigül

25 Ağustos 2018 Cumartesi

anal fistül sorunu benim arkadaşımda da var ancak bu sorun için herhangi bir teddavi olmuyor. Derdini bir tek benimle paylaşabiliyor. Bu sorun kendiliğinden ortadan kalkıyor mu? Yoksa illa ki tedavi mi olmak lazım.

Cevap yaz
cevap

Cihan

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Bu rahatsızlık tamamen iltihaplarla ilgili bir rahatsızlıktır ve bağırsak hastalığı olarak ele alınmaktadır. Ancak belirtebiliriz ki bu iltihap hastalığının tedavi edilmemesi durumunda iltihabın yayılması durumunda çatlaklar büyür ve daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Yapılacak fiziki muayene sonrasında fistül basit bir fistülse ameliyat yine gereklidir. Çünkü yapılmazsa zamanla büyüyerek ciddileşebilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnce Bağırsak Nedir? Görevleri ve Özellikleri

İnce Bağırsak Nedir? Görevleri ve Özellikleri

Mesanenin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mesanenin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bağırsak Nedir? Özellikleri ve Görevleri

Bağırsak Nedir? Özellikleri ve Görevleri

Kör Bağırsak Belirtileri ve Tedavisi

Kör Bağırsak Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi