İnce bağırsağın görevleri ve hastalıkları nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İnce bağırsağın görevleri ve hastalıkları nelerdir?

İnce bağırsak, sindirim sisteminin mide ve kalın bağırsak arasında kalan bölümüdür. 5-6 yaşlarına kadar 5-6 metre olan boyu, yetişkin insanlarda 6-8 metreye kadar ulaşır. Çapı 2-3 cm olan organın kıvrımlı bir yapısı vardır ve besinler kana buradan geçmektedir. İç yüzeyinde girintili, çıkıntılı olan villus adı verilen oluşumlar bulunur. Villuslar emilim yüzeyini arttırır. İnce bağırsak kimyasal sindirimin başladığı organdır. Midenin sindiremediği yağ, karbonhidrat ve proteinler bu organda sindirilir. Başlangıcı mideden sonra başlayan ince bağırsak görev ve yer açısından üç bölüme ayrılır.


İnce bağırsağın bölümleri

  • Başlangıç bölümü mideden sonra başlayan on iki parmak bağırsağı ya da duodenum olarak adlandırılan kısmı 25 cm kadardır. Burası ince bağırsağın en kısa bölümüdür. Burası kendine bağlı olan pankreas ve karaciğerle iş birliği yapar. Bu organlar salgıladıkları enzimleri ve salgıları, kimyasal sindirimi sağlaması için ince bağırsağa gönderir.
  • Organın orta bölümü on iki parmak bağırsağı ile ileum arasında yer alır. Yetişkin bireylerde 2-8 metre uzunluğunda olur.
  • Son bölüm olan ileum, yetişkin insanlarda yaklaşık olarak 4 metre uzunluğundadır. İleoçekal valf yardımıyla çekumdan ayrılır.

İnce bağırsağın görevleri nelerdir?

  • Bu organ fiziksel ve kimyasal sindirimin gerçekleştiği bir bölümdür.
  • Gıdaların sindiriminin ve emiliminin sağlandığı ince bağırsaklar, tuz ve suyun emilimini de gerçekleştirir.
  • Burası yağların ilk olarak kimyasal sindirimin olduğu bölümdür.
  • Buraya gelen besinler en küçük moleküllerine ayrılır.
  • Sindirimin önemli bir parçası olan organın hastalıkları, sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden sağlığına dikkat etmek, gün içerisinde yeterli sıvı alımını yapmak gerekir.

İnce bağırsak hastalıkları nelerdir?


Burası sindirim ve emilim çoğunluğunun gerçekleştiği bir yerdir. On iki parmak bağırsağı ve jejunum bölümünde safra ve pankreas enzimleri sayesinde besinler sindirilerek, emilir. Buralarda meydana gelen bozulmalar, malabsorpsiyon sendromları adlandırılır. Bu rahatsızlıklar sulu ishal, yağlı dışkı, kilo kaybı, şişkinlik, kas zayıflığı, anemi gibi belirtilerle ortaya çıkar. Emilim bozukluğu olan çölyak hastalığı, ince bağırsağın iç yüzeyinde bulunan villus çıkıntılarının emilim görevini yapamaması nedeniyle ortaya çıkar. Burada görülen kanser türleri ise sarkom, adenokarsinom, karsinoid tümör, lenfoma ve gastrintestinal stromal tümördür. Bunlardan adenokarsinom en sık görülen kanser türleri arasında yer alır. Bunlar ince bağırsağın mideyle birleştiği yerlerde görülür. Büyüme göstererek, sindirim kanalını tıkayabilirler. Sarkom burada bulunan düz kas hücrelerinden oluşur. Bunların çoğu kalın bağırsağa komşu olan kısımda meydana gelir.

İnce Bağırsak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Anal Fistül (Makatta Çatlak) Belirtileri ve Tedavisi

Anal Fistül (Makatta Çatlak) Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Polip Belirtileri ve Tedavisi

Polip Belirtileri ve Tedavisi