Bağırsak Delinmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Delinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak delinmesi, oldukça ciddi bir patolojidir. Zamanında doğru şekilde tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçları olabilir. Bu sorun yenidoğanları bile etkileyebilir. Bağırsak delinmesinin ilk belirtileri fark edilir edilmez tanı ve tedavi için bir doktora danışılması gerekir. Bağırsak delinmesi kısaca bağırsak içeriğinin karın boşluğuna akmasına yol açan mukoza zarının delinmesi olarak tanımlanabilir. Patolojinin ilk belirtilerinde karındaki acı giderilmeye çalışılmadan hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bu sorun çocukluk ve ergenlik döneminde nadir görülür.


Bağırsak delinmesi neden olur?


Bunun başlıca nedenleri arasında ince bağırsak duvarında kopma, yaralar, karın boşluğundaki künt yaralanmalar, keskin bir nesnenin yutulması gibi etkenler olabilir. Bunun dışında bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan perforasyon da bağırsak delinmesine yol açabilir. Genellikle kolit, divertikül, AIDS, onkolojik ve enfeksiyöz hastalıklar, inflamatuvar süreçlere bağlı olarak bağırsak delinmesi olabilir.

Yenidoğan bebeklerde ise genellikle konjenital patolojilere ya da anormal fetal gelişim performasyona yol açabilir. Kolonoskopi de yenidoğan ve yetişkinlerde bağırsak delinmesi nedeni olabilir. Kolonoskopi sırasında kolona prop takılmaktadır. Bunun deneyimli olmayan bir doktor tarafından yapılması bağırsağa ve bağırsak duvarlarına hasar verebilir. Bunun dışında kolonoskopi yapılırken bağırsaklardaki poliplerde alınabilir. Bu bağırsak duvarında yanmaya, ileri aşamada da nekroza, ardından rüptüre yol açabilir.


Bağırsak delinmesi belirtileri nelerdir?


Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bağırsak delinmesi belirtileri çoğunlukla 2-3 gün içinde ortaya çıkar. Doktora yapılan kolonoskopi hakkında da bilgi verilmelidir. Bu sayede teşhisin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Bağırsak delinmesi belirtileri duvarlardaki kopma alanına göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortak belirtiler arasında aşağıdaki bulgular olabilir.
  • Kaburgaların alt kısmında yan ağrısı, ağrının şiddeti omuza kadar etkili olabilir.
  • Periton gerginliği, karın boşluğunda ağrı
  • Bulantı ve kusma
  • Vücutta genel sıcaklık artışı
  • Dışkıda ve idrarda kan olması, ishal, nabız zayıflığı, kalp çarpıntısı
  • Zehirlenme belirtileri
  • Bağırsak hareketlerinin olması
  • Bazı hallerde çevre dokuları etkileyen periton iltihabının gelişmesi bağırsak delinmesi belirtileri arasında olabilir.
Bağırsak içeriğinin mesaneye girmesi halinde idrarda dışkı maddesi görülebilir. Hastanın muayenesi sırasında doktor tarafından karaciğer palpe edilebilir. Hasta ağrının şiddetiyle nefes alamaz halde olabilir. Bazı hallerde şişkinlik hissi olabilir. Yenidoğan bebeklerde cilt soğuk ve kuru olur. Daha çok soluk grimsi renk hâkim olur. Kuma içeriğinde safra olur. Yenidoğan bebeklerde bağırsak delinmesi nedeniyle ölüm oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden acilen doktora gidilmelidir.


Bağırsak delinmesi nasıl teşhis edilir?


Bağırsak delinmesi teşhisinde hastalara önce harici muayene yapılır. Bunu genel tanı testleri, bağırsak için bilgisayarlı tomografi, röntgen gibi tetkikler yapılarak peritondaki gaz varlığı tespit edilmeye çalışılır. Kolonoskopi bağırsak delinmesinin bir nedeni olabilir. Bu yüzden kolonoskopi yapılan hastaların bunu doktora bildirmesi gerekir. Eğer kolonoskopi sırasında bağırsakta delik oluşmuşsa başka tanı testleri yapılmaz.


Bağırsak delinmesi tedavisi, bağırsak delinmesi ameliyatı nasıl yapılır?

Bağırsak delinmesi teşhisi konulan hasta için acilen ameliyat hazırlığı yapılır. Bu sorundan kurtulmanın tek yolu bağırsak delinmesi ameliyatı yapılmasıdır. Ameliyata hazırlık süreci bağırsak duvarındaki kopmaya, hastanın durumuna bağlı olarak 2-4 saat devam eder. Ameliyatta genel anestezi uygulanır. Hastanın karın boşluğundan yapılan kesi yerinden bağırsağa müdahale edilir. Ameliyatın sonunda karın boşluğu yıkanarak kesi yeri kapatılır. Bu tedavi sadece bağırsaktaki delik küçük olursa ve peritonit yokluğunda uygulanır. Bağırsak duvarında birden fazla delik ya da kangren varsa kolostomi yapılır. Bu ameliyatta kalın bağırsak kesilerek, ön karın duvarına çıkartılır. Herhangi bir komplikasyon oluşmadığında bir süre sonra bağırsak yerine dikilebilir.


Bağırsak delinmesi ameliyatı sonrası

Hastalar ameliyattan çıkınca belli bir süre izlenir. İlk günlerde hastaların beslenmesine izin verilmez. Sadece sulu besinler alabilir. Doktorun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler düzenli olarak kullanılır. Bazı hallerde hastalarda peritonit semptomları yeniden ortaya çıkabilir. Bu durumda hastaya yeniden ameliyata alınabilir. Bağırsak delinmesi ameliyatı zamanında yapıldığında sonuçlar genellikle olumludur. Ancak hastaların çoğunluğu teşhis konulduktan sonra kaybedilmektedir. Özellikle yenidoğan grubunda ölüm oranı daha yüksektir. Bu yüzden bağırsak delinmesi belirtileri olduğunda acilen tıbbi yardım alınmalıdır. Ağrıyı bastırmak için herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Bunun tek tedavisi zamanında yapılan cerrahi girişimdir.


Bağırsak delinmesi için hangi bölüme/doktora gidilir?

Bağırsak delinmesi acil bir patolojidir. Eğer belirtiler çok şiddetli ise hemen 112 arayarak destek alabilirsiniz. Bulgular çok rahatsız edici olmadan fark edilirse hastanelerin gastroenteroloji ölümüne ya da genel cerrahi bölümüne gidilebilir.


Bağırsak delinmesi ameliyatı sonrası beslenme

Bağırsak delinmesi ameliyatı olana hastalar ameliyattan sonraki günlerde gazın çıkmasından sonra tanesiz sıvı besinlerle beslenmeye başlayabilir. Hoşaf, tanesiz çorba ilk yiyecekler olabilir. Hastalarda kabızlık olmaması için lifli yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Öğünler abartılı olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu aşamada hastaların bol sıvı alması da gerekir. Besinlerin hazmı kolay olması bağırsakların çalışmasını sekteye uğratmaz. Bu yüzden katı gıdalara yavaş yavaş geçilmelidir. Çorba, sütlü tatlı, komposto, iyi haşlanmış lapa gibi makarna, püre gibi hafif ve sindirimi kolay yiyecekler ön planda olmalıdır.

Bağırsak Delinmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Yapışması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Yapışması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Florası Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Florası Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Özellikleri ve Görevleri

Kalın Bağırsak Özellikleri ve Görevleri

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Güncel

Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri

Güncel

Bağırsak Solucanı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Solucanı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi