Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak kalınlaşması; mide ve yemek borusu, anüs bölgesi, ince kalın bağırsak gibi sindirim sisteminin etkilendiği bir hastalık türüdür. Hastalık aynı anda birkaç bölümü etkilediği gibi, kalınlaşmaların olduğu yerlerin uzunluğu farklılık göstermektedir. Kalınlaşmanın olduğu yemek borusu ve bağırsakta daralmalar olmaktadır. Bu hastalıkta anüs bölgesinde iltihap akan delikler ve zaman zaman çatlaklar görülmektedir. Çoğu hasta bunun kanser belirtisi olduğunu düşünse de bu hastalık bir kanser değildir ama az da olsa kansere sebep olabilir. Bu nedenle doktorunuz tarafından araştırılmasında fayda vardır.

Hastalık en çok ileum adı verilen ince bağırsağın son kısmını tutmaktadır. Kalın bağırsak ve anüs bölgesinde de sıklıkla görülmektedir. Birçok araştırmaya rağmen hastalığın nedeni hala bulunamamaktadır. Hastalık bulaşıcı değildir. Fakat virüs ve bakterilerin kişinin bağışıklık sisteminin düşmesiyle hastalığa yakalanmaya müsait olduğu görülmektedir.

Bağırsak kalınlaşması, her yaş grubunda görülebilmektedir. Genellikle 16-40 yaş aralığında görülme oranı daha fazladır. Bütün dünyada görülmesine rağmen, bazı ülkelerde daha sık görülmektedir.


Bu ülkelerden bazıları aşağıdadır

 • İskandinav
 • Birleşik devletler
 • Orta Avrupa
 • Britanya
 • Asya
 • Afrika
 • Kuzey Amerika
 • Kuzey Avrupa
Kadınlarda, çok az farkla bile olsa erkeklere oranla görülme oranı daha fazladır.


Bağırsak kalınlaşması neden olur?


Bu hastalığın nedeni hala bulunamamıştır. Bazı virüs ve bakterilerin, çevresel ve genetik faktörlerin bu hastalığın oluşumunda etkisi yoktur. Yani ailesel bir geçiş söz konusu değildir. Bu hastalık kişinin çocuk sahibi olmasında herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Bağırsakkalınlaşması görülen hastaların ince bağırsaklarında bazı bakteriler görülmüştür. Bu sebeple hastalığa mikropların yol açtığı düşünülmüştür. Ancak kesin olarak ispat edilmiş bir bulgu yoktur. Beslenme alışkanlıklarıyla birlikte yaşam koşulları araştırılan nedenler arasında baş sıralarda gelmektedir.


Bağırsak kalınlaşması hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Karın ağrıları, kusma, kabızlık, kilo kaybı, yorgunluk, karında şişkinlik
 • Karın bölgesinde iltihaplanma olursa hastada ateş yükselmesi görülebilir
 • Kalınlaşma olduğundan bağırsak tıkanıklığı meydana gelebilir
 • Kalın bağırsak etkilendiğinde dışkıda kan görülür.
 • Anüs bölgesi etkilendiğinde çatlak veya iltihap akan delikler ortaya çıkabilir.

Bazı organlarda etkilenebilir
 • Ciltte ağrı yapan kırmızı renkli şişlikler
 • Gözde iltihaplanma
 • Ağızda aft tarzında beyaz yaralar
 • Eklem ağrıları oluşabilir.

Bağırsak kalınlaşması hastalığının nasıl teşhis edilir?

Uzun süren karın ağrısı, kabız gibi problemler ve yapılan testler sonucu apse veya kansızlık bağırsak kalınlaşması için bir şüphedir. Kesin bir sonuç alabilmek için ince ve kalın bağırsak, mide gibi organların görüntülenmesi gerekir. Bu görüntüleme için brikolonoskop adi verilen alet kullanılır. Bu alet yardımıyla bağırsaklar incelenir ve gerekli görülen durumlarda biyopsi için parça alınır. Bazı durumlarda ise ağızdan veya anüsten verilerek mide ya da bağırsakların filminin çekilmesi gerekir.


Bağırsak kalınlaşması hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın önlenmesinde veya tedavisinde özel bir diyet yoktur. Bazı hastalar süt, baharatlı gıdalar, posalı gıdalar ile rahatsızlıklarının arttığını söylerken, bazı hastalar için bu durum geçerli olmayabilir. Kısacası şikâyetleri artıran yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bazı şiddetli durumlarda ise ilaçların yanında bağırsakları da istirahate almak gerekir. Hastanede yatması gereken hastalara sindirimi kolay diyet veya damardan besin verilir.

İlaçlar ile hastalık sadece kontrol altına alınır veya azaltılır. Bunun dışında hastalık tam olarak tedavi edilemez.

Bağırsaktaki darlık nedeniyle ameliyat gerektiği durumlarda, bağırsak çıkartılmadan, darlık genişletilerek operasyon yapılır. Bazı hastalarda ise bağırsak çıkartılarak uçlarının uç uca birleştirilmesi gibi büyük ameliyatlar gerekebilir. Ameliyat yapılmasına rağmen hastalığın tekrarlama oranı yüksektir. Bu nedenle tekrarlayan operasyonlar gerekebilir.

Bağırsak Kalınlaşması Yorumları

soru

Beyza doğan

05 Mart 2018 Pazartesi

Benim Annem lenfoma kanseri ve bagirsak kalinlasiyi hayati riski var nolur dua edin annemin adi mariye doğan

Cevap yaz
cevap

Gülsüm

16 Ağustos 2018 Perşembe

Allah size bağışlasın Allah yokluğunu göstermesin cok zor

cevap

betül

25 Haziran 2018 Pazartesi

rabbim size bağıslasın inşallah.sifa versin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi