Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak ağrısı, genel olarak bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olarak yaşanır. Bu hastalıklar mikroplardan dolayı meydana gelen iltihaplı olanlar ile bağırsakların görevini yapamaması nedeniyle yaşanan hazımsızlık problemlerinden kaynaklanabilir. Bu ağrıların en sık yaşandığı hastalıkların başında apandisit, bağırsak iltihaplanması, dizanteri gibi sorunlar gelir. Kişinin ishal sorunu yaşaması da ağrılara sebep olabilir. Bağırsak düğümlenmesi, tıkanmalar, aşırı gaz birikimi, bağırsaklardaki zarın iltihaplanması, hemoroit sorunları ağrıların oluşmasını sağlayabilir.


Bağırsak ağrısının tedavisi nasıl yapılır?


Ağrıların giderilmesi için, altta yatan hastalığın teşhis edilerek, tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra karın bölgesine ıslak veya kuru sıcak uygulaması yapmak yerine soğuk uygulaması yapmak daha etkili olacaktır. Kişinin sıcak içecekler tüketmesi de fayda sağlayacaktır. İlk etapta ağrı kesici kullanmamak gerekir. Bu belirtileri ortadan kaldıracağından, teşhisi yanıltacaktır. Çünkü ağrının olduğu bölgenin yeri ve şiddeti teşhiste önemli bir rol oynamaktadır. Ağrıların giderilmesi için bitkisel tedavi yollarını deneyebilirsiniz. Bağırsakların çalışmasını, rahatlamasını sağlaması için yediklerinize önem vermek, önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrıları giderecektir. Bunun yanında ağır yemeklerden kaçınmak bağırsaklarınızı rahatlatacaktır.


Bağırsak ağrıları için bitkisel tedaviler nedir?


Bamya: bu sebzenin tüketilmesi bağırsakları yumuşatacağından, ağrılarınıza iyi gelecektir.

Elma: bu meyve bağırsaklar üzerinde çalışmayı düzenleyen bir etkiye sahiptir. Ağrılardan şikâyetçi olmasanız bile, elmayı tüketmenizde fayda vardır.

Semizotu: bu sebzeyi çiğ olarak salatalarda ya da pişirerek tüketmek, bağırsakların çalışmasını rahatlatacaktır.

Melisa oğul otu: Bunu çay olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz, bağırsakları rahatlatacaktır.

Keten tohumu: Bunun tüketilmesi bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Keten tohumunu öğüterek, balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra suyla karıştırıp içebilirsiniz.

Bağırsak Ağrısı Yorumları

soru

Ezgi

22 Mart 2016 Salı

Ince bağırsak karın bölgesi çok ağiriyor bağirsak enfeksiyonu olma ihtimali varmı ve aynı zamanda kusma ve ishal var ne yapmalıyım &128546;

Cevap yaz
soru

Tuğrul

18 Temmuz 2017 Salı

Uzun zamandır Anüs kısmına parmağımla bastırdığımda iç kısımda kıkırdak hissi uyandıran sert bölgemde ağrı oluyor. Bilgi verebilirmisini

Cevap yaz
cevap

Pekal

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba Tuğrul Bey, anüste meydana gelen şişlik ve ağrıların en çok görülen iki farklı nedeni vardır. Bunlardan biri basurdur ve kanamalarla birlikte etkilerini gösterir. Bir diğer ise anal fistül sorunudur. Bu rahatsızlık anus bölgesinde çatlaklar ve iltihaplanmalar ile kendisini göstermektedir. Genellikle bu sorunlar anal fistüldür.

soru

Ayse

25 Şubat 2018 Pazar

Feci bir sekilde bagirsak agrimvar hep siskinlik ne yersem sisiyorum bagirsaklarimdan sesler geliyor ciddi kabizligimda yok yillardir bu agriyla yasiyorum

Cevap yaz
cevap

Önsal

01 Eylül 2018 Cumartesi

Öncelikle geçmiş olsun. burada önemli olan bağırsağınızda yaşadığınız sıkıntının neden kaynaklandığı ile ilgili doktora gitmeniz gerekir. Sonraki aşamada altta yatan ana Rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. özellikle kabızlık sorunu olmadığı durumlarda aşırı gaz olma olasılığı yüksektir. Bu da Ancak yine doktora gidilerek tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

soru

Yasemin kivrak

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Ince bagirsak duvarında kalınlaşma.var kolonoskopi olmam gerektiğini söylediler ama bayram tatili girdi ve ben cok korkuyorum bayram sinrasina kadar bisey olacak.diye ne yemeliyim yada yememeliyim lütfen yardımcı olun

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ülseratif Kolit Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif Kolit Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Evreleri

Bağırsak Kanseri Evreleri

Kalın Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi