Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Bağırsak gazı nasıl giderilir, Bağırsaklarda gaz oluşumu bir seviyeye kadar normaldir ancak aşırı miktardaki oluşumu beslenme alışkanlığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Örnek olarak laktaz hassasiyeti sorunu ve bazı besinlerin yol açtığı alerjik durumlar bağırsaklarda çok fazla gaz oluşabilmektedir.


Bağırsak gazı nasıl giderilir konusunda öneriler

 • Vücudun probiyotik gücünü arttırmaya çalışmak çok etkili bir yöntemdir. Bunun için probiyotik kapsulleri alınabilir, probiyotik oranı yüksek yoğurt tüketilebilir ya da kefir tüketebilirsiniz
 • Bağırsak gazı nasıl giderilir konusu doğrudan sindirim ile ilgili olduğu için yiyecekleri iyice çiğneyerek yavaş yavaş yemelisiniz.
 • Bağırsak gazı nasıl giderilir sorunu için çiğ sebze ve meyve tüketmeyi azaltın. Pişirilen sebzelerin gaz oluşturma olasılığı daha azdır.
 • Bağırsak gazı nasıl giderilir probleminin süt ve süt ürünlerinden dolayı oluşup oluşmadığı konusunda emin olmaya bakın. Çünkü böyle bir durum varsa bu laktoz hassasiyeti olduğunu gösterir. Bağırsak gazı nasıl giderilir sorusu için laktozsuz süt tüketilmelidir.
 • Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş yapmak bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna verilebilecek cevaplardandır.
 • Bağırsak gazı nasıl giderilir problemi için rezene çayı içilmesi ya da rezene tozunu baharat gibi yemeklerin üzerine serpmek etkili bir yöntemdir.
 • Yemeklerden hemen sonra nane, anason veya papatya çayı içilmesi bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna önerilebilecek etkili yöntemlerdendir.
 • Nişasta içeren pastalar, bazı tatlı çeşitleri, patates, pirinç ve mısır tüketimi bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna cevap için sınırlandırılmalıdır.
 • Bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna verilebilecek mantıklı cevaplardan biri lifli gıdaların tüketimlerinin arttırılması şeklindedir. Lifli gıdalara örnek olarak yulaf, bezelye, fasulye ve bazı meyveler verilebilir.
 • Bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna cevap olarak bağırsaklarda gaz oluşumuna en sık neden olan mide gazlarını oluşturan hava yutma olayıdır. Hava yutulması normalde her insan yemek yerken olur ama sakız çiğnemek, çok hızlı yemek yemek, sigara içmek ve gevşek takma dişlerin kullanılması normalde olduğundan daha fazla hava yutulmasına neden olur.
 • Yağsız gıdalar tüketmekte bağırsak gazı nasıl giderilir problemi için bir çözüm yoludur.
 • Stresli olmak ya da kamışla bir şeyler içmek bağırsak gazı nasıl giderilir sorusunun sorulmasına yol açabilir.
 • Yemeklerde ya da tatlılarda kullanılabilen yapay tatlandırıcılar gaz oluşumuna yol açabilmektedir.
 • Küçük porsiyonlar halinde yemek yemek bağırsak gazı nasıl giderilir problemi için bir cevaptır. Çünkü bu sayede mide daha hızlı boşalabilir ve gaz oluşumu azalır.
 • Diş sağlığı önemsenmelidir çünkü dişlerdeki problem çiğnemeyi etkiler ve yeterince çiğnenmeyen besinler gaz yapar.
 • Yemekleri küçük lokmalar halinde yemek ve lokmaları iyice çiğnemek bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna verilebilen etkili cevap yöntemlerinden biridir. İyi çiğnenen lokmalar daha iyi sindirilir ve gaz oluşumu bu şekilde minimuma indirilmiş olur.

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir Yorumları

soru

Erkan

11 Aralık 2017 Pazartesi

Bagirsaklarimda sürekli gaz oluşuyor.kötü kokuyor.rahatsiz oluyorum. Ne yapmam gerekiyor.

Cevap yaz
cevap

Canan AKAY

05 Eylül 2018 Çarşamba

Sindirim sistemi hastalıkları bağırsaklarda kötü kokulu gaz oluşumuna neden olabilmektedir. Bağırsaktaki gaz şişmeleri zamanla kişide ağrılarda oluşturabilmektedir. Rahatsızlığınızın tedavisi amacıyla öncelikle tanının konulması gerekir. Tanı gerçekleştirildikten sonra uygun tedavi yöntemi belirlenir. Kullanılacak bitkisel ürünler ve ilaçlar sayesinde sağlığınıza kavuşacağınıza inanıyorum. Size tavsiyem rahatsızlığınızı uzman dahiliye uzmanına bildirmelisiniz.

soru

ahmet pamuk

22 Nisan 2015 Çarşamba

fasulye gaz yapar ama siz tersini yazmışsınız

Cevap yaz
cevap

Tanyeli

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Ahmet Bey, kuru fasulye insanlarda ciddi anlamda gaz problemlerine neden olmaktadır. Ancak fasulyenin doğru pişirilmesi durumunda çok büyük faydalar elde edilebilmektedir. Özellikle fasulye pişirilmeden önce gaz alma işlemi doğru yapılır ise bunun çok büyük faydaları olacaktır ve gaz yapma problemi meydana gelmeyecektir.

soru

bünyamin akın

11 Ocak 2016 Pazartesi

merhaba
aşırı gaz ve bu gazın yarattığı sorunlardan bıktım akciğerlerime baskı kalbimi sıkıştırması vs.bu gaz denen illetten bir türlü kurtulamıyorum her şeyi denedim bir çok profösöre gittim ancak çözüm yok tanı ise klasik pisikolojik şeklinde konuyor...aynı sorunları yaşamış ve kurtulmuş birinden ne yapmam gerektiği konusunda ciddi desteğe ihtiyacım var..
saygılarımla..

Cevap yaz
cevap

Tevhid

19 Eylül 2018 Çarşamba

Geçmiş olsun Bünyamin bey bağırsak gazı günlük hayatı etkileyen ciddi bir sorundur. Oluşan bu gaz sizin hayati organlarınızı da etkileyecek seviyeye gelmiş. Tanınız psikolojik konduğuna göre günlük hayatta sitresten uzak durmanızı, rahatlatıcı spor ve aktiviteler yapmanızı öneriyorum. Bunlar dışında beslenmenize dikkat edin hekiminizin verdiği diyet programına mutlaka uyun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bağırsakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Parazitleri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Parazitleri Belirtileri ve Tedavisi