Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak üşütmesi genellikle mide üşütmesiyle beraber seyreden çoğunlukla kışın görülen bir hastalık türüdür. Bağırsak üşütmesi denince ilk akla gelen soğuktan bağırsakların üşütülmesi durumudur. Genellikle de bağırsakların üşütülmeden kaynaklanır. Fakat bu hep böyle olmaz. Çünkü mide veya bağırsak üşütmesi virüs veya bakterilerin etkisiyle de meydana gelebilir. Sindirim sisteminin mide ve bağırsak kısmının bakteri veya virüslerin etkisiyle iltihaplanması durumudur.


Bağırsak Üşütmesi Neden Olur?

 • Genellikle aç karnına aşırı soğuk veya buzlu su içildikten sonra mide ve bağırsak üşütmesine neden olabilir.
 • Soğuk ve rüzgârlı havalarda ince bir elbiseyle dışarıda bulunup bağırsakları üşütmek.
 • Alınan besinlerin soğuk- sıcak dengesizliği de bağırsak üşütmesine neden olabilir.

Bağırsak Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Bulantı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal (İshal içerisinde kan ve balgam görülebilir)

Bağırsak Üşütmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Hastalık ağır geçiyorsa ve ateş az oluyorsa hastalığın sebebi mikrobik olabileceği düşünülmeli ve kan tahlili yapılmalıdır. Sebep virüslerde doktor herhangi bir ilaç tedavisi uygulamaz. İstirahat etmeyi önerir. Şayet bakteri kaynaklı bağırsak üşütmesi yaşanıyorsa antibiyotik tedavisi yapılması gerekmektedir. Karın ağrısı şikâyetlerinde kesinlikle doktora başvurmadan ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çünkü ağrı kesici ağrıyı baskıladığı için teşhisinin yapılmasını güçleştirir.


Bağırsak Üşütmesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
 • Dört bardak su içerisine 10 gram havlıcan konur ve 10 dakika kaynatılır. Kaynayan suyun yaprakları süzüldükten sonra günün değişik saatlerinde dört bardak bitkisel çay tüketilir.
 • Bir şişenin boğazına kadar ince kıyılmış kekik doldurularak üzerine saf zeytinyağı ilave edilir ve şişenin ağzı kapatılarak iki hafta demlenmeye bekletilir. Şişenin muhafaza edileceği yer sıcak ve mümkünse güneş gören yer olmalıdır. Bağırsak üşütmelerinde şişe açılarak güzelce süzüldükten sonra bir adet kesmeşekerin üzerine 5-6 damla damlatılarak yenir. Bu uygulama günde üç defa yapılır.
 • Bir çay karabiber bir bardak kaynamış suyun içerisine atılarak bir süre demlenmesi için beklendikten sonra sıcakça içilir.
 • Üç bardak su içerisine bir çorba kaşığı nane kurusu katılır ve bir adet limonun kabuğu soyularak içine atılır ve su 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç bardak tüketilir.
 • Bir adet Hindistancevizi güzelce temizlenerek küçük parçalara bölünür. Üç bardak suya konularak 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra sıcak sıcak günde üç bardak tüketilir.
 • Bir çay kaşığı mercanköşk bir bardak kaynamış suyun içerisine atılarak bir süre demlenmesi için beklendikten sonra sıcakça içilir.

Bağırsak Üşütmesi Yorumları

soru

Zeliha

14 Mayıs 2018 Pazartesi

Bağırsaklarım çok ağrı oluyor ve tuvalete çıktım zaman boş ikinmaktan başka bisey gelmiyor catliycam artik lütfen yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

Müveddet

21 Ağustos 2018 Salı

Bağırsak üşütmesi, her hangi bir sebepten dolayı bağırsak yollarının enfeksiyon kapması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ortaya çıktığı zaman karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi bazı durumlar ortaya çıkabilir. Bu durum karşısında kişi kendini sıcak tutmalı, bol miktar da su tüketmeli ve kendisine dikkat etmelidir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rektum Bölümleri ve Özellikleri

Rektum Bölümleri ve Özellikleri

Bağırsak Kanseri Evreleri

Bağırsak Kanseri Evreleri

Mesanenin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mesanenin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Bağırsak Yapışması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Yapışması Belirtileri ve Tedavisi