Bağırsak Parazitleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Parazitleri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır. Konak olarak kullandıkları kişinin beslenmesine bağlı bir şekilde büyüyüp, çoğaldıklarından dolayı kişinin gelişimini ve sağlığını büyük ölçüde sekteye uğratarak kişiye zarar verirler. Birçok türü olan bağırsak parazitlerinin özellikle görüldüğü bir yaş aralığı yoktur ancak genellikle çocuklarda daha sık rastlanırlar.

Bağırsak parazitlerinin oluşum nedenleri birçok koşula bağlıdır. Örneğin; bulunulan ortamların temiz ve hijyenik olmaması, kişisel bakıma ve temizliğe özen göstermemek, meyve ve sebzelerin iyice yıkanmadan yenmesi, çiğ veya iyi pişmemiş et ürünleri tüketmek, vb. Daha çok hijyenik sorunlarla alakalı durumlardır. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok daha sık görülür.

Bağırsak parazitlerinin belirtileri genellikle karın ağrısı ile başlar. Uzun süre besin tüketilmediği takdirde giderek artan bu ağrılar bazen azalsa hatta hissedilmese dahi parazitler var olduğu sürece etkilerini tam anlamıyla kaybetmeyecek, tekrarlayacaklardır. Ağızdan salya akması da parazitlerin belirtisi olabilir. Bilhassa uyurken sık sık ağızdan su akabilir ve parazitler ağız kokusuna da sebep olmaktadırlar. Dışkı kıvamı sık sık değişiyor ve ishale benzer bir hal alıyorsa bu da parazitlerin varlığını işaret edebilir. Mide bulantısı, kilo kaybı ve kilo alamama, gelişimde gerilik, ciltte kaşıntı da diğer belirtiler arasındadır. İleriki safhalarda bağırsak dışında karaciğer, akciğer gibi organlar da zarar görmeye başlar ve görevlerini tam ve sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyebilirler. Tenya tarzı bağırsak kurtları ise anüs çevresinde bulunabildiklerinden dolayı görülme ihtimallleri yüksektir ve yoğun kaşıntıya sebep olduklarından fark edilmeleri kolaydır ancak her bağırsak paraziti gözle görülmez. Bu yüzden şüpheli durumlarla karşılaşıldığında gerekli test ve tetkiklerin yapılabilmesi, doğru bir teşhis konulabilmesi adına uzmanlara danışılmalıdır.

Bağırsak parazitlerinin kıl kurdu, tenya, bağırsak solucanı gibi farklı türleri bulunmaktadır ve tümü ağız yoluyla yumurta olarak vücuda girse de bazıları birkaç ay içinde gelişirken bazılarının gelişimlerini tamamlamaları 1 yılı bulabilir. Boy ve şekilsel açıdan da farklılık gösteren bağırsak parazitleri birkaç mm ile 1 metre arasında değişik boylarda ve şekillerde olabilmektedirler. Türlerine göre tedavi şekilleri de değişiklik göstermektedir.

Bağırsak parazitlerinin tedavisinde ilk aşama bağırsaklara yerleşmiş olan parazit türünün belirlenmesidir. Bunun için dışkı testi dahil ultrason, MR gibi çeşitli uygulamalar gerçekleştirilebilir. Parazit türü belirlendikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanabilir ve çoğu durumda ilaç tedavisi yeterlidir ancak bazı ilerlemiş vakalarda parazitlerin ameliyatla alınması durumu da söz konusu olabilmektedir. Tedaviye ek olarak giyilen giysilerin ve kullanılan çarşafların kaynar suda yıkanması, meyve ve sebzelerin iyice temizlenmesi, çiğ ya da tam anlamıyla pişmemiş et ürünlerinin tüketilmemesi, bulunulan ortamların hijyenine dikkat edilmesi, rahatsızlığa sahip olan kişi dışında aile bireylerinin de bu konuda dikkatli olması parazitlere karşı alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Bağırsak Parazitleri Yorumları

soru

Zenke

20 Haziran 2017 Salı

Anüsümde kaşınma var ve dışkımda kurtçuklar var yardımcı olabilecek varmı

Cevap yaz
cevap

İlkbahar

07 Eylül 2018 Cuma

Merhabalar, bağırsak paraziti vardır. Dışkınızdan parça alınarak tahlil yapılır ve parazitin cinsi belirlenip ona göre ilaç tedavisine başlanılır. Anüsteki kaşınma bu sebepten dolayı oluşabilir. Doktorunuza sorunuz. Geçmiş olsun.

cevap

Zülfizar

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Sanırım sizde bağırsak paraziti var. Öncelikle bağırsaklara yerleşmiş olan parazit türünün belirlenmelidir. Bunun için dışkı testi dahil ultrason, MR gibi çeşitli uygulamalar gerçekleştirilebilir. Parazit türü belirlendikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanabilir ve çoğu durumda ilaç tedavisi yeterlidir ancak bazı ilerlemiş vakalarda parazitlerin ameliyatla alınması durumu da söz konusu olabilmektedir.

soru

Gülden balın toker

26 Aralık 2017 Salı

Ne yazık ki kardeşimin bu rahatsızlığa uğradığını söylediler acaba bu rahatsızlık geçermi

Cevap yaz
cevap

Nihat

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Bağırsak parazitleri bir çok insan da oluyor. Malesef yediğimiz şeyler de bu tür bakteriler vücudumuza geçiyor. Bunun sebebi ise yedimiz besinlerin çok iyi pişmemesinden. bağırsak parazitleri iyi tedavi edilmezse veya geç tedavilerde kişiye ishal bağırsak iltihabı bir çok hastalığa yol açıyor. ailede bir kaç kişi varsa onlarda ilaç kullanmak zorunda.

soru

Rahime Gürbey

21 Mayıs 2018 Pazartesi

Ben kendimde de parazit olduğundan şüpheleniyorum çünkü karnımda sanki bebek var gibi karnımın içinde dairesel şekilde dönüp duruyorlar bunu hissedebiliyorum ve sürekli yıllardır kabızlık sorunu yaşıyorum kilo alıp dururuyorum ne yaparsam yapayım zayıflayamıyorum

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kalın Bağırsak Özellikleri ve Görevleri

Kalın Bağırsak Özellikleri ve Görevleri

Güncel

Bağırsak Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi