Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu, bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler ile mikroplar, yanlış beslenme ya da virüsler sebebiyle bağırsakta iltihaplanma yaptıklarında oluşmaktadır. İltihaplanma bağırsaktaki ince zarda oluşmaktadır. Enfeksiyon oluşumu çok sayıda nedenden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlık daha çok çocuklarda görülmektedir. Yaz ve sonbahar aylarında bağırsaklarda enfeksiyon oluşumu daha sık yaşanmaktadır. Alt yapısı yeterli olmayan yerlerde daha sık görülen rahatsızlık türleri arasında yer alır. Kişisel hijyene dikkat etmeyen kişilerde bu rahatsızlığa daha sık yakalanır.


Bağırsak enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

  • Hastalığın nedenine bağlı olarak, farklı belirtiler görülebilir. Bazı durumlarda şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma görülürken, bazı hallerde ise şiddeti daha az olan karın ağrısıyla birlikte, ishal görülebilir.
  • Midenin etkilendiği durumlar ve mikrobik etkenlerin varlığında bulantı ve kusma meydana gelir.
  • Bağırsaktaki şiddetli tahriş durumunda, dışkının sümüklü ve kanlı olması beklenmelidir.
  • Mikropların vücuda ilerlemesi halinde yüksek ateş görülebilir.
  • Tedavi edilmeyip ilerleyen vakalarda kusma ve ishalle sıvı kaybı olması, böbrek yetersizliği ve hastanın şoka girmesi hayatı riske atabilecek durumlardır.

Bağırsak enfeksiyonu neden olur?


Bakteri ve viral enfeksiyonların dışında bağırsakları etkisi altına alan bazı hastalıklarda enfeksiyona sebep olabilir. İrritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar bağırsaklarda iltihaplara neden olabilir. Çölyak hastalığında, kolon kanseri ve crohn hastalığı gibi rahatsızlıklarda da enfeksiyon oluşabilir. Bunların dışında yanlış beslenme ve besin zehirlenmeleri de enfeksiyon nedenleri arasında yer alır. Kötü şartlarda tutulan besinlerin, içme sularının tüketilmesi enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden besinleri yıkamadan tüketmemek gerekir.


Bağırsak enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?


Hastalarda meydana gelen belirtileri ortadan kaldırmak gerekir. Öncelikle hastanın vücudunun kaybetmiş olduğu sıvıyı ve elektroliti tamamlamak gerekir. Bu eczanelerde hazır olarak satılan şeker ve tuz karışımlarından oluşan eriyikler, tuzlu ayran, maden sodası, çay gibi içeceklerle sağlanmalıdır. Hastada yoğun kusma olduğunda, damardan sıvı ve minerallerle beslenmesi gerekir. Kusmayı durduracak tedavinin de yapılması gerekir. Hastalarda görülen ishallerin toksinlerden kaynaklanması durumunda, ishalin bir süre devam etmesine izin vermek, toksinlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bakterilerin ve virüslerin vücutta üremesini önlemek amacıyla antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Uygun bir şekilde tedavi edilmeyen enfeksiyonlarda, ölüme kadar gidebilecek bir süreç yaşanır.

Bağırsak Enfeksiyonu Yorumları

soru

esra

02 Mart 2015 Pazartesi

kızım sürekli bağırsak enfeksiyonu geçiriyor wbc si çok yüksek çıkıyor neden acaba.

Cevap yaz
cevap

Cangül

25 Eylül 2018 Salı

Yanlış beslenmeden yada çok daha önemli sorunların habercisi olarak sürekli enfeksiyon geçiriyor olabilir, size tavsiyem zaman kaybetmeden daha detaylı tetkikler isteyin ve doktorunuzla tekrarladığı konusunda görüşün. Bu şekilde daha sağlıklı bir sonuca varabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni