Bağırsak Daralması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak daralması, bağırsaklara kan taşıyan ve beslenmelerini sağlayan atardamarların tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kısacası bağırsaklarda yeteri kadar kan taşınamaması bu hastalığın ana nedenidir.

Damarlarda tıkanıklık oluşmasının ana nedeni tıp dilinde ateroskleroz olarak isimlendirilen damar sertliğidir. Bağırsak tıkanmasına yol açan damar sertliği kişinin yaşam tarzı ile yakından alakalı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bağırsak atardamar sisteminin tıkanması yaşlılık faktörü ile fazla sigara içen kişilerde ve kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde görülebilmektedir. Bağırsak daralması sorunu özellikle ince bağırsaklarda oluşabilen sorundur. Bu durumun nedeni ince bağırsakların bağırsak daralmasına yol açan kansızlık durumuna karşı daha fazla duyarlı olmalarındandır. Bağırsak daralması hastalığı teşhis edildikten sonra kısa süre içinde tedavi edilmez ise bağırsaklarda kangren oluşumu gözlenir ve o zamanda kişinin ölümü ile sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilir. Bağırsak daralması, bağırsak atardamar sisteminde tıkanıklık olmasıyla gelişen mezenterik iskemi ani olarak ortaya çıkan akut hastalığa ya da sürekli olarak görülebilen kronik durumlara neden olabilir.


Bağırsak daralmasının belirtileri nelerdir?


Tıp dilinde mezenterik iskemi olarak adlandırılan bağırsak daralması, bağırsak atardamar sisteminin uzun zamandan beri tıkanık olmasına bağlı olarak ortaya çıkmış ise bu kişilerde yemek yedikten 15 dakika veya bir saat sonra şiddetli karın ağrısı görülür. Ağrının görüldüğü bölgeler karnın orta bölümleri ve üst bölümleridir. Bağırsak daralmasının şiddeti zamanla azalır ve 60 dakika ile 90 dakika içinde azalarak kendiliğinden kaybolur ancak bir sonraki yemek öğününde aynı sıkıntılar tekrar yaşanır. Bu ağrıları yaşamak istemeyen hasta yemek yemekten kaçınır ve kilo kaybına uğramaya başlar. Bazı durumlarda bağırsak daralmasının neden olduğu şikâyetler başka hastalıklarda görülen ishal, kusma, mide bulantısı ve kabızlık gibi şikâyetler görülebilmektedir. Ateroskleroz zamanla bağırsaklara kan getiren atar damarların daha fazla tıkanmasına neden olur, bu duruma bağlı olarak bağırsak daralması daha da şiddetli olarak hissedilir. O zamanda akut bağırsak daralması oluşur. Bağırsak daralması görülen hastaların kalbinde düzensiz ritim görülür. Kalpte düzensiz ritim görülmesi sonucunda bağırsaklara giden kan miktar olarak ani artma ya da azalma görülür.


Bağırsak daralmasının tanı ve tedavi süreci


Bağırsak atar damarlarında hastalığa neden olan oluşumların tanısının koyulabilmesi, kişinin yakındığı şikâyetlerin bağırsak daralmasından değil de başka hastalıklardan dolayı oluşup oluşmadığının belirlenmesi için birtakım görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılan görüntüleme yöntemleri şunlardır;

Anjiyografi, doppler ultrason, çeşitli kan testleri, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans anjiyografidir. Tedavi aşamasında tıkanmış olan damarların açılması ve bağırsaklara normal kan akışının sağlanması temel amaçtır. Bağırsak daralmasına neden olan damarlardaki tıkanıklığın akut veya kronik nedenlerden dolayı oluşmuş olması uygulanacak olan tedavi yöntemini değiştirmektedir. Mesela damarlardaki tıkanıklığın giderilmesi için damarlara balon tedavisi uygulanmakta, damarlara stent takılabilmekte ya da cerrahi operasyonla damarda tıkanmaya neden olan pıhtının çıkarılması sağlanmaktadır.

Bağırsak Daralması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hassas Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Hassas Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Özellikleri ve Görevleri

Kalın Bağırsak Özellikleri ve Görevleri

Kör Bağırsak Belirtileri ve Tedavisi

Kör Bağırsak Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolonoskopi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?