Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak, mideden anüse kadar uzanan sindirim kanalına denilmektedir. İnsanlarda ince ve kalın olmak üzere iki bağırsak bulunur. İnce bağırsak dar ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir, kalın bağırsak geniş ve kese gibi bir görünüme sahiptir. İnce bağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 7 cm'dir. İnce bağırsak 3 bölümden meydana gelmektedir. İlk bölüm onikiparmakbağırsağıdır mideden başlar ve yaklaşık olarak uzunluğu 30 cm'dir. İkinci bölümü 2.7m, üçüncü bölüm ise 4 m'den daha fazla uzunluğa sahiptir. Kalınbağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 m'dir. Kalın bağırsağın ilk kısmı olan çekum, geniş bir kese görünümüne sahiptir ve solucana benzer bir şekilde apandisi oluşturmaktadır.


Bağırsağın görevi nedir?


İnce bağırsakta sindirim ve emiliş görevi gerçekleşir, burada besinler ufak molekül parçalarına ayrıştırılarak, bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana karışması sağlanır. Kalınbağırsağın görevi ise ezilmiş besin posalarını ve inorganik tuzları emmektir.


Başlıca bağırsak hastalıkları nelerdir?


Bağırsakla ilgili hastalıklar apandisit, ülser, bağırsak iltihabı, basur ya da bağırsakta meydana gelen iyi ya da kötü huylu urlar olmaktadır.


Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir?


Bağırsak iltihabı sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelir ve en çok ince bağırsağın alt tarafı ile kalın bağırsakta görülmektedir. Bağırsak iltihabı belirtileri karın ağrıları ve kramp ağrıları ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra kişide bulantı ya da kusma da görülebilir. Ayrıca bazı hastalarda iştahsızlık ve ishal de sık görülen belirtiler arasında yer alır. Diğer bir belirti de anüsten iltihap gelmesidir.


Bağırsak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Bağırsak iltihabına fiziki muayene, laboratuvarda gerçekleştirilen testler ve kalın bağırsakları görüntüleme gibi yollarla teşhis konulmaktadır. Bağırsak iltihabına hastalığın derecesine göre doktor tarafından belirlenen tedavi uygulanır. Genellikle tedavilerde ağızdan kullanılan ilaçlar ya da makattan kullanılan fitiller ile başlangıç yapılır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar risklidir ve en önemlisi böbrek yetmezliği gibi bir rahatsızlığa da neden olabilmektedir.

Kişinin bağırsağında şiddetli kanama, bağırsağın delinmesi, bağırsağın genişlemesi nedeniyle patlama derecesine gelmesi, bağırsak zehirlenmesi meydana gelirse acil olarak bağırsak ameliyatı gerekebilir. Ameliyat esnasında sorunlu kolon çıkarılır ve kalan ince bağırsak dokuları kalın bağırsağa bağlanır. Ameliyat sonrasında ince bağırsaktan kese yapılarak hastanın anüsüne bağlanır ve bu yolla hastanın normal bir şekilde dışkı yapabilmesi amaçlanır. Hastada çok ciddi bir bağırsak sorunu olmadıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan ilaçla tedavi uygulanır.

Bağırsak Yorumları

soru

Ahmet

11 Haziran 2014 Çarşamba

Mide Agriyor buyuk abdes timi iki gunde bir gidiyorum.

Cevap yaz
cevap

Nâlân

11 Eylül 2018 Salı

Kabızlık tükettiğiniz besinlerden stresten meydana gelir. Eğer bağırsaklarınız da bir sıkıntı yok ise beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Bir dahiliye doktoruna görünün. Eğer bağırsaklar da bir sıkıntı yok ise sizi kabız yapmayacak besinler önerir. Spor da yaparsanız gün içerinde kabızlık probleminiz ortadan kalkar. Sizi zorlamayacak hareketler yaparsanız metabolizmanız canlanır. Kabızlık sorunu biter.

soru

damla

16 Aralık 2015 Çarşamba

benım 3 gun once kanamam oldu bagırsaklarımlarında asorun var mı yokmu bılmıyorum ama mıdem kasılıyor ve kabızım magatımda basur var yanıyor bunu sebebı ne

Cevap yaz
cevap

Toyboğa

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Bu rahatsızlık hemoroid. eğer makattan kanama geliyorsa genel cerraha gitmeniz lazım. sizde bu doktora gidene kadar sizi kabız yapacak şeylerden uzak durun çay kola çerez alkol katı besinler kullanmayız fazla kabız olmamanız lazım yoksa ıkındıkça hemoroid daha ilerler orda bulunan toplar damarın doğal halini bozmuş olursunu sürekli hemoroid ağrısı çekersiniz.

cevap

Münife

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Damla hanım bağırsak rahatsızlığından kaynaklı bir hastalıkla karşı karşıya değilsiniz. Muhtemelen anal fissür veya hemoroid rahatsızlığı yaşamaktasınız. Bahsettiğiniz rahatsızlıkların tamamı bu iki hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak hastalığınızın tam anlamıyla tespiti amacıyla tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Uzman hekime başvuruda bulunmanız halinde kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulursunuz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Kanseri Evreleri

Bağırsak Kanseri Evreleri

Haber Bülteni

Güncel

Spastik Kolon Belirtileri ve Tedavisi

Spastik Kolon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Gazı Belirtileri ve Tedavisi